Maszyny pralnicze, nowe, czy używane ?

Przygotowując biznesplan projektu  pod tytułem „pralnia” , wcześniej czy póżniej pojawia się pytanie-kupić nowe maszyny pralnicze, czy może jednak korzystniej będzie zaoszczędzić co nieco na używanych. Profesjonalne, nowe maszyny pralnicze są niezbędne w takim planie, od ich wydajności, wytrzymałości, niezawodności zależy jakość wykonywanej usługi iw konsekwencji szanse na powodzenie biznesu.To najdroższa pozycja na długiej liście wyposażenia przyszłej pralni, szczególnie jeśli ma to być pralnia chemiczna do czyszczenia na sucho, bo agregat chemiczny jest niezwykle drogi  i jak zwykle im bardziej nowoczesny, wydajny, im ma w sobie więcej ekologicznych rozwiązań i zabezpieczeń, im szerszy wachlarz usług i programów, tym drożej kosztuje. Amplituda cen nowych agregatów chemicznych zaczyna się od trzydziestu tysięcy złotych, a kończy na granicy ponad stu tysięcy złotych. Jednak mimo tych astronomicznych cen, jeśli tylko nasz plan finansowy jest w stanie to wytrzymać, lepiej postawić na nowy agregat, bo lepsze warunki gwarancji, bezpłatne, regularne serwisowanie, a przede wszystkim najbardziej nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które pozwalają wykonać usługę, lepiej, bezpieczniej i przede wszystkim bardziej oszczędnie, bo każda nowa generacja agregatów chemicznych proponuje bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania.

Nowe pralnice i pralnico wirówki są tańsze od agregatów chemicznych, ale i tak ceny renomowanych marek ( a tak naprawdę tylko takie się liczą) zaczynają się w okolicach piętnastu tysięcy, a kończą w okolicach pięćdziesięciu tysięcy złotych.
Decydując się na kupno używanych maszyn pralniczych wydamy od trzydziestu do pięćdziesięciu procent mniej, ale żeby to była rzeczywista oszczędność, musimy zadbać o spełnienie przynajmniej kilku, niezbędnych warunków. Żywotność profesjonalnych maszyn pralniczych oscyluje w okolicach dwudziestu do dwudziestu pięciu lat, więc zakup maszyn starszych niż dziesięcioletnie jest bardzo ryzykownym posunięciem, no chyba, że wynegocjujemy  jakieś super warunki , przykładowo długoletnią gwarancję lub bezpłatne serwisowanie. Absolutnie niedopuszczalny  jest zakup takich maszyn od nieznanego sprzedawcy, lub na internetowych aukcjach, nawet wtedy, jeśli cena będzie super niska. Pamiętajmy, że  nie ma darmowych obiadów, a prawdziwe „okazje” zdarzają się równie rzadko jak szóstka w lotto.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup używanych maszyn pralniczych u ich producenta ( najlepiej znanego i uznanego w branży) , zapewnia to ich profesjonalne serwisowanie, a często możemy dostać gwarancję na najważniejsze części. Są też specjalistyczne firmy, które zajmują się pośrednictwem w tej branży i  tym najbardziej znanym też raczej można zaufać .
Reasumując, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule ( nowe czy używane) nie może być jednoznaczna. Nowe maszyny są nowocześniejsze, ekonomiczniejsze, oferują wyższą jakość usług i szersze ich spektrum i spełniają bardzo wyśrubowane normy ekologiczne, co pozwala alergikom na korzystanie z takich usług. Natomiast rozsądnie wybrane maszyny używane mogą  doskonale spełnić swoje zadanie za połowę ceny.